RN55E5421BRE6
Mfr.Part #
RN55E5421BRE6
Description
RES 5.42K OHM 1/8W .1% AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mount :
Through Hole
Resistance :
5.42kOhms
Length :
6.096mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
2.29mm
Power Rating :
125mW
Width :
2.29mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
125mW
Military Standard :
MIL-R-10509
Max Operating Temperature :
175°C
Factory Lead Time :
34 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
RN55E5421BRE6
Vishay / Dale RN55E5421BRE6
Through Hole 5.42kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,