RN55E53R0BRE6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN55E53R0BRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 53 OHM 1/8W .1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±0.1%
Mount :
Through Hole
Additional Feature :
FLAME PROOF
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
34 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
200V
Composition :
Metal Film
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Max Power Dissipation :
125mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Lead Diameter :
640 μm
Power Rating :
125mW
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Resistance :
53Ohm
Military Standard :
MIL-R-10509
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Radiation Hardening :
No
Construction :
Tubular
Diameter :
2.29mm