RN55E4752CRE6
Mfr.Part #
RN55E4752CRE6
Description
RES 47.5K OHM 1/8W .25% AXIAL
Axial
Max Operating Temperature :
175°C
Tape and Reel (TR)
Diameter :
2.29mm
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Factory Lead Time :
34 Weeks
Power Rating :
125mW
Max Power Dissipation :
125mW
Resistance :
47.5kOhms
Military Standard :
MIL-R-10509
Tolerance :
±0.25%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Width :
2.29mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Length :
6.096mm
Mount :
Through Hole
Datasheets
RN55E4752CRE6
Vishay / Dale RN55E4752CRE6
Through Hole 47.5kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,