RN55E4752BR36
Mfr.Part #
RN55E4752BR36
Description
RES 47.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Factory Lead Time :
34 Weeks
Series :
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Length :
6.096mm
Power Rating :
125mW
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Military Standard :
MIL-R-10509
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
175°C
Diameter :
2.29mm
Width :
2.29mm
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
125mW
Resistance :
47.5kOhms
Package / Case :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
RN55E4752BR36
Vishay / Dale RN55E4752BR36
Through Hole 47.5kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,