RN55E4751DRE6
Mfr.Part #
RN55E4751DRE6
Description
RES 4.75K OHM 1/8W .5% AXIAL
Length :
6.096mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Military Standard :
MIL-R-10509
Axial
Max Operating Temperature :
175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
125mW
Diameter :
2.29mm
Resistance :
4.75kOhms
Published :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Max Power Dissipation :
125mW
Width :
2.29mm
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
RN55E4751DRE6
Vishay / Dale RN55E4751DRE6
Through Hole 4.75kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,