RN55E4751CR36
Mfr.Part #
RN55E4751CR36
Description
RES 4.75K OHM 1/8W .25% AXIAL
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Max Operating Temperature :
175°C
Max Power Dissipation :
125mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Length :
6.096mm
Width :
2.29mm
Diameter :
2.29mm
Military Standard :
MIL-R-10509
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±0.25%
Resistance :
4.75kOhms
Factory Lead Time :
34 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
RN55E4751CR36
Vishay / Dale RN55E4751CR36
Through Hole 4.75kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,