RN55E4750FRE6
Mfr.Part #
RN55E4750FRE6
Description
RES 475 OHM 1/8W 1% AXIAL
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Factory Lead Time :
29 Weeks
Power Rating :
125mW
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Diameter :
2.29mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
175°C
Resistance :
475Ohms
Length :
6.096mm
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Max Power Dissipation :
125mW
Width :
2.29mm
Military Standard :
MIL-R-10509
Datasheets
RN55E4750FRE6
Vishay / Dale RN55E4750FRE6
Through Hole 475Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,