RN55E4750DRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN55E4750DRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 475 OHM 1/8W .5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Power Rating :
125mW
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Composition :
Metal Film
Supplier Device Package :
Axial
Series :
Military, MIL-R-10509/7, RN55
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
475Ohms
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Contains Lead
Tolerance :
±0.5%
Max Power Dissipation :
125mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Factory Lead Time :
29 Weeks
Length :
6.096mm
Width :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Package / Case :
Datasheets
RN55E4750DRSL
Vishay / Dale RN55E4750DRSL
475Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,