RN55E4703FB14
Mfr.Part #
RN55E4703FB14
Description
RES 470K OHM 1/8W 1% AXIAL
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Tolerance :
±1%
Diameter :
2.29mm
Max Operating Temperature :
175°C
Resistance :
470kOhms
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Voltage - Rated :
200V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Length :
6.096mm
Power Rating :
125mW
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Number of Terminations :
2
Termination :
Factory Lead Time :
29 Weeks
Max Power Dissipation :
125mW
Series :
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Lead Diameter :
640 μm
Packaging :
Bulk
Width :
2.29mm
Datasheets
RN55E4703FB14
Vishay / Dale RN55E4703FB14
470kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,