RN55E46R4BRE6
Mfr.Part #
RN55E46R4BRE6
Description
RES 46.4 OHM 1/8W .1% AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
34 Weeks
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
125mW
Max Power Dissipation :
125mW
Diameter :
2.29mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
46.4Ohms
Military Standard :
MIL-R-10509
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Width :
2.29mm
Series :
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Supplier Device Package :
Composition :
Metal Film
Length :
6.096mm
Datasheets
RN55E46R4BRE6
Vishay / Dale RN55E46R4BRE6
Through Hole 46.4Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,