RN55E4641FRE6
Mfr.Part #
RN55E4641FRE6
Description
RES 4.64K OHM 1/8W 1% AXIAL
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
4.64kOhm
Military Standard :
MIL-R-10509
Voltage - Rated :
200V
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Power Rating :
125mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Construction :
Tubular
Lead Diameter :
640 μm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Additional Feature :
FLAME PROOF
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
2.29mm
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
29 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
125mW
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RN55E4641FRE6
Vishay / Dale RN55E4641FRE6
Through Hole FIXED RESISTOR, 4.64kOhm, 0.125W 1/8W, Metal Film,