RN55E4641DRE6
Mfr.Part #
RN55E4641DRE6
Description
RES 4.64K OHM 1/8W .5% AXIAL
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±0.5%
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Military Standard :
MIL-R-10509
Power Rating :
125mW
Series :
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Mount :
Through Hole
Resistance :
4.64kOhm
Additional Feature :
FLAME PROOF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Lead Free :
Contains Lead
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Tubular
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-65°C~175°C
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Diameter :
2.29mm
Package / Case :
Axial
Voltage - Rated :
200V
Max Power Dissipation :
125mW
Factory Lead Time :
29 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Diameter :
640 μm
Datasheets
RN55E4641DRE6
Vishay / Dale RN55E4641DRE6
Through Hole FIXED RESISTOR, 4.64kOhm, 0.125W 1/8W, Metal Film,