RN55E4641BRE6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN55E4641BRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 4.64K OHM 1/8W .1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
Resistance :
4.64kOhm
Contact Plating :
Lead, Tin
Terminal Shape :
Wire
Construction :
Tubular
Military Standard :
MIL-R-10509
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Additional Feature :
FLAME PROOF
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Series :
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
640 μm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Factory Lead Time :
34 Weeks
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated :
200V
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Power Rating :
125mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Max Power Dissipation :
125mW
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Diameter :
2.29mm
Published :
Composition :
Metal Film
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RN55E4641BRE6
Vishay / Dale RN55E4641BRE6
Through Hole FIXED RESISTOR, 4.64kOhm, 0.125W 1/8W, Metal Film,