RN55E4640DR36
Mfr.Part #
RN55E4640DR36
Description
RES 464 OHM 1/8W .5% AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Resistance :
464Ohms
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
125mW
Width :
2.29mm
Max Power Dissipation :
125mW
Military Standard :
MIL-R-10509
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
6.096mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Max Operating Temperature :
175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Package / Case :
Diameter :
2.29mm
Factory Lead Time :
29 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
RN55E4640DR36
Vishay / Dale RN55E4640DR36
Through Hole 464Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,