RN55E4591BR36
Mfr.Part #
RN55E4591BR36
Description
RES 4.59K OHM 1/8W .1% AXIAL
Width :
2.29mm
Factory Lead Time :
34 Weeks
Diameter :
2.29mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
4.59kOhms
Power Rating :
125mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
6.096mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
175°C
Max Power Dissipation :
125mW
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Military Standard :
MIL-R-10509
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Mount :
Through Hole
Datasheets
RN55E4591BR36
Vishay / Dale RN55E4591BR36
Through Hole 4.59kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,