RN55E4590BRE6
Mfr.Part #
RN55E4590BRE6
Description
RES 459 OHM 1/8W .1% AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Resistance :
459Ohms
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Series :
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Length :
6.096mm
Max Operating Temperature :
175°C
Power Rating :
125mW
Mount :
Through Hole
Published :
Package / Case :
Max Power Dissipation :
125mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Tolerance :
±0.1%
Width :
2.29mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Military Standard :
MIL-R-10509
Factory Lead Time :
34 Weeks
Diameter :
2.29mm
Datasheets
RN55E4590BRE6
Vishay / Dale RN55E4590BRE6
Through Hole 459Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,