RN55E4531BRE6
Mfr.Part #
RN55E4531BRE6
Description
RES 4.53K OHM 1/8W .1% AXIAL
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Construction :
Tubular
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
34 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Max Power Dissipation :
125mW
Published :
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Diameter :
2.29mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Contains Lead
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Additional Feature :
FLAME PROOF
Military Standard :
MIL-R-10509
Resistance :
4.53kOhm
Lead Diameter :
640 μm
Power Rating :
125mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Contact Plating :
Lead, Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Voltage - Rated :
200V
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
RN55E4531BRE6
Vishay / Dale RN55E4531BRE6
Through Hole FIXED RESISTOR, 4.53kOhm, 0.125W 1/8W, Metal Film,