RN55E4530DRE6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN55E4530DRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 453 OHM 1/8W .5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Military Standard :
MIL-R-10509
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Tolerance :
±0.5%
Supplier Device Package :
Axial
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
125mW
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Published :
Series :
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
453Ohms
Max Operating Temperature :
175°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Diameter :
2.29mm
Length :
6.096mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
125mW
Width :
2.29mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Datasheets
RN55E4530DRE6
Vishay / Dale RN55E4530DRE6
Through Hole 453Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,