RN55E4422BRE6
Mfr.Part #
RN55E4422BRE6
Description
RES 44.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
2.29mm
Max Operating Temperature :
175°C
Width :
2.29mm
Max Power Dissipation :
125mW
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Radiation Hardening :
No
Resistance :
44.2kOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Military Standard :
MIL-R-10509
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Length :
6.096mm
Package / Case :
Factory Lead Time :
34 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
125mW
Datasheets
RN55E4422BRE6
Vishay / Dale RN55E4422BRE6
Through Hole 44.2kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,