RN55E4421BRE6
Mfr.Part #
RN55E4421BRE6
Description
RES 4.42K OHM 1/8W .1% AXIAL
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
125mW
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Diameter :
640 μm
Military Standard :
MIL-R-10509
Published :
Voltage - Rated :
200V
Pbfree Code :
No
Additional Feature :
FLAME PROOF
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
34 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Construction :
Tubular
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
125mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Diameter :
2.29mm