RN55E4322FRE6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN55E4322FRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 43.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Lead Free :
Contains Lead
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Composition :
Metal Film
Max Power Dissipation :
125mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
FLAME PROOF
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
43.2kOhm
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Pbfree Code :
No
Military Standard :
MIL-R-10509
Lead Diameter :
640 μm
Mount :
Through Hole
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
2.29mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
125mW
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W