RN55E42R7BR36
Mfr.Part #
RN55E42R7BR36
Description
RES 42.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Resistance :
42.7Ohms
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Max Power Dissipation :
125mW
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Series :
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-R-10509
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
125mW
Factory Lead Time :
34 Weeks
Width :
2.29mm
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Max Operating Temperature :
175°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Diameter :
2.29mm
Length :
6.096mm
Datasheets
RN55E42R7BR36
Vishay / Dale RN55E42R7BR36
Through Hole 42.7Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,