RN55E3121BRE6
Mfr.Part #
RN55E3121BRE6
Description
RES 3.12K OHM 1/8W .1% AXIAL
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Series :
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
6.096mm
Mount :
Through Hole
Resistance :
3.12kOhms
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Max Power Dissipation :
125mW
Power Rating :
125mW
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
34 Weeks
Width :
2.29mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
175°C
Package / Case :
Diameter :
2.29mm
Military Standard :
MIL-R-10509
Datasheets
RN55E3121BRE6
Vishay / Dale RN55E3121BRE6
Through Hole 3.12kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,