RN55E2842BRE6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN55E2842BRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 28.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
34 Weeks
Max Operating Temperature :
175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Series :
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Length :
6.096mm
Tolerance :
±0.1%
Military Standard :
MIL-R-10509
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Lead Free :
Contains Lead
Composition :
Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
125mW
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
2.29mm
Power Rating :
125mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
28.4kOhms
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Supplier Device Package :
Published :
Diameter :
2.29mm
Datasheets
RN55E2842BRE6
Vishay / Dale RN55E2842BRE6
Through Hole 28.4kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,