RN55D4421FR36
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN55D4421FR36
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 4.42K OHM 1/8W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
Packing Method :
TR, 11.5 INCH
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Series :
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Mount :
Through Hole
Additional Feature :
FLAME PROOF
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
2.29mm
Military Standard :
MIL-R-10509
Construction :
Tubular
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
29 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Resistance :
4.42kOhm
Composition :
Metal Film
Max Power Dissipation :
125mW
Number of Terminations :
2
Published :
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Tolerance :
±1%
Power Rating :
125mW
Datasheets
RN55D4421FR36
Vishay / Dale RN55D4421FR36
Through Hole FIXED RESISTOR, 4.42kOhm, 0.125W 1/8W, Metal Film,