RN55C9763FRE6
Mfr.Part #
RN55C9763FRE6
Description
RES 976K OHM 1/8W 1% AXIAL
Factory Lead Time :
29 Weeks
Width :
2.29mm
Diameter :
2.29mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Power Rating :
125mW
Max Power Dissipation :
125mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Free :
Contains Lead
Max Operating Temperature :
175°C
Series :
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
976kOhms
Military Standard :
MIL-R-10509
Length :
6.096mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Metal Film
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
RN55C9763FRE6
Vishay / Dale RN55C9763FRE6
Through Hole 976kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,