RN55C89R8BRE6
Mfr.Part #
RN55C89R8BRE6
Description
RES 89.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Composition :
Metal Film
Published :
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
34 Weeks
Width :
2.29mm
Length :
6.096mm
Power Rating :
125mW
Max Power Dissipation :
125mW
Number of Terminations :
2
Military Standard :
MIL-R-10509
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
175°C
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Diameter :
2.29mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
89.8Ohms
Datasheets
RN55C89R8BRE6
Vishay / Dale RN55C89R8BRE6
Through Hole 89.8Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,