RN50C5622FR36
Mfr.Part #
RN50C5622FR36
Description
RES 56.2K OHM 1/20W 1% AXIAL
Axial
Mount :
Through Hole
Width :
1.65mm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Diameter :
1.65mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
50mW
Length :
3.81mm
Lead Free :
Contains Lead
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
56.2kOhms
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
12 Weeks
Military Standard :
MIL-R-10509
Max Power Dissipation :
50mW
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.065Diax0.150L 1.65mmx3.81mm
Datasheets
RN50C5622FR36
Vishay / Dale RN50C5622FR36
Through Hole 56.2kOhms, 0.05W 1/20W, Metal Film,