RN50C2493FB14
Mfr.Part #
RN50C2493FB14
Description
RES 249K OHM 1/20W 1% AXIAL
Stock
498
In Stock :
498
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Lead Free :
Contains Lead
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Axial
Voltage - Rated :
200V
Length :
3.81mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
175°C
Size / Dimension :
0.065Diax0.150L 1.65mmx3.81mm
Width :
1.651mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
50mW
Lead Diameter :
410 μm
Resistance :
249kOhms
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
1.65mm
Published :
2013
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-R-10509
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
50mW
Package / Case :
Termination :
Datasheets
RN50C2493FB14
Vishay / Dale RN50C2493FB14
Through Hole 249kOhms, 0.05W 1/20W, Metal Film,