RN50C2493BRE6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN50C2493BRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 249K OHM 1/20W .1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Operating Temperature :
175°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Min Operating Temperature :
-65°C
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
50mW
Military Standard :
MIL-R-10509
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
Axial
Series :
Military, MIL-R-10509/8, RN50
Diameter :
1.65mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Resistance :
249kOhms
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
50mW
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.065Diax0.150L 1.65mmx3.81mm
Width :
1.65mm
Lead Free :
Contains Lead
Composition :
Metal Film
Length :
3.81mm
Datasheets
RN50C2493BRE6
Vishay / Dale RN50C2493BRE6
Through Hole 249kOhms, 0.05W 1/20W, Metal Film,