RN232-1.6-02
Mfr.Part #
RN232-1.6-02
Description
COMMON MODE CHOKE 10MH 1.6A
Common Mode Chokes
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating :
1.6A
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Radial
Rated Voltage :
300V
Filter Type :
SINGLE PHASE EMI FILTER
Height :
34.3mm
Packaging :
Tray
1 (Unlimited)
Max DC Current :
1.6A
Self Resonant Frequency :
1kHz
Length :
31mm
Width :
18mm
Test Frequency :
10kHz
Series :
RN
Physical Dimension :
L31.0XB18.0XH34.3 (mm)/L1.22XB0.709XH1.35 (inch)
Shielding :
Unshielded
Tolerance :
50%
Approval Agency :
UL; IEC; VDE; ENEC-10
Datasheets
RN232-1.6-02
Schaffner EMC, Inc. RN232-1.6-02
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 90 OHM SMD
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 120 OHM SMD
    CMC 280MA 2LN 370 OHM SMD
    CMC 230MA 2LN 1KOHM SMD AEC-Q200
    CMC 350MA 2LN 250 OHM SMD