RMOD500-60-24.5SW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMOD500-60-24.5SW
Manufacturer
RECOM Power
Description
500W DC/DC-CONVERTER 'PLUG & PLA
Manufacturer :
RECOM Power
Product Category :
Approval Agency :
CE, cURus
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RoHS :
Details
Package :
Box
Maximum Operating Temperature :
+ 90 C
Product Type :
Isolated DC-DC Converters
Isolation Voltage :
2.25 kV
Output Power :
500 W
Voltage - Output 1 :
24.5V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C
Series :
RMOD500-W (500W)
Product Category :
Isolated DC/DC Converters - Chassis Mount
Current - Output (Max) :
21A
Width :
113 mm
Type :
Enclosed
Length :
198 mm
Voltage - Output 2 :
Product Status :
Active
RECOM
Mounting Type :
Chassis Mount
Efficiency :
91.5%
Applications :
ITE (Commercial)
Subcategory :
DC-DC Converter
Mounting Style :
Chassis
Voltage - Input (Min) :
32V
Brand :
Number of Outputs :
1
Standard Number :
Voltage - Output 3 :
Height :
45 mm
Input Voltage :
32 VDC to 96 VDC
Voltage - Input (Max) :
96V
Size / Dimension :
7.80" L x 4.45" W x 1.77" H (198.0mm x 113.0mm x 45.0mm)
Power (Watts) :
515W