RMOD500-60-13.7SW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMOD500-60-13.7SW
Manufacturer
RECOM Power
Description
500W DC/DC-CONVERTER 'PLUG & PLA
Manufacturer :
RECOM Power
Product Category :
Voltage - Output 3 :
Product Status :
Active
Type :
Enclosed
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C
Isolation Voltage :
2.25 kV
Current - Output (Max) :
36.5A
Voltage - Output 4 :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max) :
96V
Mounting Type :
Chassis Mount
Product :
Isolated
Series :
RMOD500-W (500W)
Voltage - Input (Min) :
32V
Subcategory :
DC-DC Converter
Size / Dimension :
7.80" L x 4.45" W x 1.77" H (198.0mm x 113.0mm x 45.0mm)
Voltage - Output 1 :
13.7V
Mounting Style :
Chassis
Input Voltage :
32 VDC to 96 VDC
Product Type :
Isolated DC-DC Converters
Approval Agency :
CE, cURus
Package :
Box
Output Power :
500 W
Standard Number :
Height :
45 mm
Number of Outputs :
1
RoHS :
Details
Length :
198 mm
Product Category :
Isolated DC/DC Converters - Chassis Mount
Brand :
Efficiency :
89.5%
Width :
113 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 90 C
Voltage - Output 2 :
Voltage - Isolation :
2.25 kV
RECOM
Power (Watts) :
500W