RMCP2512JT6R20
Mfr.Part #
RMCP2512JT6R20
Description
RES, 2512, 6.2 OHM, 5%, 2W
Chip Resistor - Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Technology :
Thick Film
Failure Rate :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±5%
Length :
6.3 mm
Ratings :
AEC-Q200
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Voltage Rating :
500 V
Supplier Device Package :
Mounting Style :
PCB Mount
Power Rating :
2 W
Power (Watts) :
2W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistance :
6.2 Ohms
Application :
High Power
Package :
Digi-Reel?
Width :
3.2 mm
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Features :
Automotive AEC-Q200
Subcategory :
Resistors
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Thick Film Resistors
Height :
0.55 mm
Datasheets
RMCP2512JT6R20
Stackpole Electronics, Inc. RMCP2512JT6R20
RMCP Series, Thick Film, 6.2 Ohms, 2W, ±5%, -55°C ~ 155°C