RMCP2512JT510K
Mfr.Part #
RMCP2512JT510K
Description
RES, 2512, 510 KOHM, 5%, 2W
Length :
6.3 mm
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Width :
3.2 mm
Height :
0.55 mm
Voltage Rating :
500 V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%
Power Rating :
2 W
Failure Rate :
Resistance :
510 kOhms
Size / Dimension :
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
2W
Datasheets
RMCP2512JT510K
Stackpole Electronics, Inc. RMCP2512JT510K
RMCP Series, Thick Film, 510 kOhms, 2W, ±5%, -55°C ~ 155°C