RMCP2512JT4R70
Mfr.Part #
RMCP2512JT4R70
Description
RES, 2512, 4.7 OHM, 5%, 2W
Height :
0.55 mm
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Size / Dimension :
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Length :
6.3 mm
Tolerance :
±5%
Voltage Rating :
500 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Width :
3.2 mm
Supplier Device Package :
Resistance :
4.7 Ohms
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power Rating :
2 W
Power (Watts) :
2W
Datasheets
RMCP2512JT4R70
Stackpole Electronics, Inc. RMCP2512JT4R70
RMCP Series, Thick Film, 4.7 Ohms, 2W, ±5%, -55°C ~ 155°C