RMCP2512JT4K30
Mfr.Part #
RMCP2512JT4K30
Description
RES 4.3K OHM 5% 2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Series :
RMCP
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
4.3kOhm
Factory Lead Time :
15 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thick Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
2W
Datasheets
RMCP2512JT4K30
Stackpole Electronics, Inc. RMCP2512JT4K30
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RMCP Series, Thick Film, 4.3kOhm, ±5%, -55°C~155°C