RMCP2512JT200R
Mfr.Part #
RMCP2512JT200R
Description
RES 200 OHM 5% 2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
2W
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Automotive AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Resistance :
200Ohm
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thick Film
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
2W
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
15 Weeks
Datasheets
RMCP2512JT200R
Stackpole Electronics, Inc. RMCP2512JT200R
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RMCP Series, Thick Film, 200Ohm, ±5%, -55°C~155°C