RMCP2512JT200K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCP2512JT200K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, 2512, 200 KOHM, 5%, 2W
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Voltage Rating :
500 V
Power Rating :
2 W
Length :
6.3 mm
Technology :
Thick Film
Size / Dimension :
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package :
Composition :
Thick Film
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Resistors
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Height :
0.55 mm
Width :
3.2 mm
Product Type :
Thick Film Resistors
Resistance :
200 kOhms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Ratings :
AEC-Q200
Package :
Digi-Reel?
Application :
High Power
Power (Watts) :
2W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Automotive AEC-Q200
Failure Rate :
Series :
RMCP
Tolerance :
±5%
Datasheets
RMCP2512JT200K
Stackpole Electronics, Inc. RMCP2512JT200K
RMCP Series, Thick Film, 200 kOhms, 2W, ±5%, -55°C ~ 155°C