RMCP2512JT1K10
Mfr.Part #
RMCP2512JT1K10
Description
RES, 2512, 1.1 KOHM, 5%, 2W
Size / Dimension :
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
1.1 kOhms
Length :
6.3 mm
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Width :
3.2 mm
Power Rating :
2 W
Voltage Rating :
500 V
Height :
0.55 mm
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
2W
Datasheets
RMCP2512JT1K10
Stackpole Electronics, Inc. RMCP2512JT1K10
RMCP Series, Thick Film, 1.1 kOhms, 2W, ±5%, -55°C ~ 155°C