RMCP2512JT11R0
Mfr.Part #
RMCP2512JT11R0
Description
RES, 2512, 11 OHM, 5%, 2W
Height :
0.55 mm
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Power (Watts) :
2W
Length :
6.3 mm
Resistance :
11 Ohms
Power Rating :
2 W
Size / Dimension :
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Voltage Rating :
500 V
Width :
3.2 mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RMCP2512JT11R0
Stackpole Electronics, Inc. RMCP2512JT11R0
RMCP Series, Thick Film, 11 Ohms, 2W, ±5%, -55°C ~ 155°C