RMCP2512FT7R87
Mfr.Part #
RMCP2512FT7R87
Description
RES, 2512, 7.87 OHM, 1%, 2W
Width :
3.2 mm
Height :
0.55 mm
Tolerance :
±1%
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Length :
6.3 mm
Voltage Rating :
500 V
Size / Dimension :
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Resistance :
7.87 Ohms
Power (Watts) :
2W
Power Rating :
2 W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
RMCP2512FT7R87
Stackpole Electronics, Inc. RMCP2512FT7R87
RMCP Series, Thick Film, 7.87 Ohms, 2W, ±1%, -55°C ~ 155°C