RMCP2512FT6K98
Mfr.Part #
RMCP2512FT6K98
Description
RES, 2512, 6.98 KOHM, 1%, 2W
Resistance :
6.98 kOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Length :
6.3 mm
Power Rating :
2 W
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Power (Watts) :
2W
Voltage Rating :
500 V
Size / Dimension :
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Width :
3.2 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Height :
0.55 mm
Datasheets
RMCP2512FT6K98
Stackpole Electronics, Inc. RMCP2512FT6K98
RMCP Series, Thick Film, 6.98 kOhms, 2W, ±1%, -55°C ~ 155°C