RMCP2512FT620R
Mfr.Part #
RMCP2512FT620R
Description
RES, 2512, 620 OHM, 1%, 2W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±1%
Width :
3.2 mm
Power (Watts) :
2W
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Size / Dimension :
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height :
0.55 mm
Resistance :
620 Ohms
Voltage Rating :
500 V
Power Rating :
2 W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
6.3 mm
Datasheets
RMCP2512FT620R
Stackpole Electronics, Inc. RMCP2512FT620R
RMCP Series, Thick Film, 620 Ohms, 2W, ±1%, -55°C ~ 155°C