RMCP2512FT5R36
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCP2512FT5R36
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, 2512, 5.36 OHM, 1%, 2W
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Power (Watts) :
2W
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Supplier Device Package :
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
0.55 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Resistance :
5.36 Ohms
Package :
Digi-Reel?
Product Status :
Active
Voltage Rating :
500 V
Tolerance :
±1%
Series :
RMCP
Power Rating :
2 W
Composition :
Thick Film
Length :
6.3 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Technology :
Thick Film
Width :
3.2 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Application :
High Power
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Product Type :
Thick Film Resistors
Subcategory :
Resistors
Size / Dimension :
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Features :
Automotive AEC-Q200
Datasheets
RMCP2512FT5R36
Stackpole Electronics, Inc. RMCP2512FT5R36
RMCP Series, Thick Film, 5.36 Ohms, 2W, ±1%, -55°C ~ 155°C