RMCP2512FT4R12
Mfr.Part #
RMCP2512FT4R12
Description
RES, 2512, 4.12 OHM, 1%, 2W
Width :
3.2 mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Length :
6.3 mm
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Resistance :
4.12 Ohms
Power (Watts) :
2W
Height :
0.55 mm
Size / Dimension :
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Voltage Rating :
500 V
Power Rating :
2 W
Tolerance :
±1%
Datasheets
RMCP2512FT4R12
Stackpole Electronics, Inc. RMCP2512FT4R12
RMCP Series, Thick Film, 4.12 Ohms, 2W, ±1%, -55°C ~ 155°C