RMCP2512FT3K90
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCP2512FT3K90
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, 2512, 3.9 KOHM, 1%, 2W
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Product Type :
Thick Film Resistors
Application :
High Power
Resistance :
3.9 kOhms
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Width :
3.2 mm
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Voltage Rating :
500 V
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Height :
0.55 mm
Series :
RMCP
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
SMD/SMT
Features :
Automotive AEC-Q200
Power Rating :
2 W
Failure Rate :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Mounting Style :
PCB Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations :
2
Length :
6.3 mm
Subcategory :
Resistors
Technology :
Thick Film
Package :
Digi-Reel?
Datasheets
RMCP2512FT3K90
Stackpole Electronics, Inc. RMCP2512FT3K90
RMCP Series, Thick Film, 3.9 kOhms, 2W, ±1%, -55°C ~ 155°C