RMCP2512FT1R40
Mfr.Part #
RMCP2512FT1R40
Description
RES, 2512, 1.4 OHM, 1%, 2W
Power Rating :
2 W
Height :
0.55 mm
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Power (Watts) :
2W
Length :
6.3 mm
Voltage Rating :
500 V
Resistance :
1.4 Ohms
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%
Width :
3.2 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Datasheets
RMCP2512FT1R40
Stackpole Electronics, Inc. RMCP2512FT1R40
RMCP Series, Thick Film, 1.4 Ohms, 2W, ±1%, -55°C ~ 155°C