RMCP2512FT102R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCP2512FT102R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, 2512, 102 OHM, 1%, 2W
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Product Type :
Thick Film Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±1%
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Ratings :
AEC-Q200
Package :
Digi-Reel?
Resistance :
102 Ohms
Height :
0.55 mm
Product Status :
Active
Power (Watts) :
2W
Subcategory :
Resistors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Technology :
Thick Film
Mounting Style :
PCB Mount
Voltage Rating :
500 V
Features :
Automotive AEC-Q200
Supplier Device Package :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power Rating :
2 W
Series :
RMCP
Application :
High Power
Width :
3.2 mm
Length :
6.3 mm
Datasheets
RMCP2512FT102R
Stackpole Electronics, Inc. RMCP2512FT102R
RMCP Series, Thick Film, 102 Ohms, 2W, ±1%, -55°C ~ 155°C