RMCP1210FT2K32
Mfr.Part #
RMCP1210FT2K32
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, 1210, 2.32 KOHM, 1%, 0.66W
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Application :
High Power
Voltage Rating :
400 V
Termination Style :
SMD/SMT
Failure Rate :
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Height :
0.55 mm
Series :
RMCP
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Subcategory :
Resistors
Length :
3.2 mm
Features :
Automotive AEC-Q200
Width :
2.5 mm
Resistance :
2.32 kOhms
Number of Terminations :
2
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power Rating :
660 mW
Composition :
Thick Film
Product Type :
Thick Film Resistors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Supplier Device Package :
Package :
Digi-Reel?
Mounting Style :
PCB Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Tolerance :
±1%
Technology :
Thick Film
Datasheets
RMCP1210FT2K32
Stackpole Electronics, Inc. RMCP1210FT2K32
RMCP Series, Thick Film, 2.32 kOhms, 0.5W, 1/2W, ±1%, -55°C ~ 155°C